26.04.2019 18:30

Gwardia Opole
Azoty Puławy

Mamy awans do 1/8 finału MP juniorów

Dwa zwycięstwa i porażka to bilans naszego zespołu, który zajął na turnieju eliminacyjnym w Kielcach 2 miejsce. Za dwa tygodnie juniorzy PGE Akademi Gwardii Opole jadą walczyć o ćwierćfinał do Legnicy.

Na pierwszy ogień turnieju 1/16 MP w Kielcach młodzi gwardziści mieli Azoty Puławy. Spotkanie zaczęli bardzo dobrze, a pierwsze skrzypce grał w bramce Dytko, który obronił dwa rzuty karne. Nasi prowadzili 3-1, a dystans powiększyli do stanu 7-3. Wówczas stracili trzy bramki z rzędu, ale następnie zanotowali dwie serie po trzy trafienia i wygrywali 15-11. Trzy bramki zdobył w tym czasie Dobrowolski. Po przerwie kolejne przyspieszenie dało prowadzenie 18-12, a trzech rzutach Bendycha było 29-22, a za chwilę Stefani podwyższył na 31-23.

Do końca meczu pozostało 9 minut i zrobiło się nieco nerwowo. Gwardziści stracili pięć bramek z rzędu, a sytuację opanował z karnego Stefani. W ostatnich czterech minutach nasi juniorzy dołożyli w sumie siedem bramek, a Dytko skapitulował tylko dwa razy. Wygraliśmy 38-30

W sobotę rozgrywaliśmy bardzo ważne spotkanie z Truso Elbląg. Klub z którego wywodzi się kapitan seniorskiej Gwardii Mateusz Jankowski, przed rokiem zdobył brąz i zapowiadała się trudna przeprawa. Rywal objął szybko prowadzenie 4-2, ale Bendych z Dobrowolskim z nawiązką odrobili straty i w 13 minucie prowadziliśmy 7-4. Rywal nie odpuszczał doszedł na bramkę, ale dobra defensywa i obrony bramkarza pozwoliły skontrować i Gajda trafił na 14-11. Po przerwie siedem razy z rzędu nie pomylił się Stefani, kończąc szybkie ataki i nasi podwyższyli na 27-22. Rywal zdobył trzy bramki w ostatniej minucie, ale tylko zmniejszył rozmiary porażki do stanu 31-27.

Ponieważ w drugim meczu dnia pewnie wygrało po raz drugi PGE Vive Kielce, stało się jasne, że w niedzielę z Gwardią zagra o końcowy triumf, a obie ekipy już zapewniły sobie awans do 1/8 finału MP. Z kielczanami gwardzistów wzmocnił Skraburski, natomiast w bramce rywala stał Wałach. Gospodarze szybko prowadzili 3-0, seria naszych dała im po kwadransie remis 7-7, ale rywal raz jeszcze zbudował zaliczkę i po pół godziny prowadził 16-13. Kolejne trzy bramki dołożył tuż po przerwie, a następnie wygrywał nawet 30-21. W ostatnich 10 minutach gwardziści poderwali się. Kontry kończył Hoppek, z koła rzucał Kuriata. Odrobiliśmy pięć bramek, ale przegraliśmy 28-32.

Najlepszym strzelcem turnieju, a jednocześnie 12 w rankingu 1/16 fazy MP został Stefani, który zdobył w trzech meczach 25 bramek.
- Bardzo dobrze powalczyliśmy, funkcjonowała obrona, ale może być jeszcze lepiej w tym względzie. W dwóch pierwszych meczach było mało błędów technicznych. Skuteczność rzutowa jednak szwankowała i poprawiając ten element można być optymistom. Kielce były w dniu meczu lepszym zespołem, bardzo dobrze bronił Wałach. W sumie można być zadowolonym, ale mój zespół stać na jeszcze lepszą grę. Z pewnością jesteśmy w trudnej grupie, ale jak chce się osiągać wysokie cele, to trzeba się starać, walczyć i eliminować błędy – podsumował trener Wojciech Aksamit.

Za dwa tygodnie w Legnicy (15-17.02) powalczymy w turnieju 1/8 finału MP, a rywalami będą: Anilana Łódź (mistrz Polski juniorów młodszych z 2018), MSPR Siódemka-Huras Legnica (wicemistrz Polski juniorów młodszych z 2017) oraz MKS Tarnów.